Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2010
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka ca 9 mm, varvat med svarta/vita glaskulor, längd 140 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, Björn Weckström, 18K guld, vikt 15,8 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 8 mm, färgat glas, tre rader, längd 60 cm.
Glas Konstglas
2 ST POKALER, Delight, vit och rosa dekor, Gunnel Sahlin, Kosta Boda, Art coll. Gravyrsignerad och numrerad 99721. Höjd 23 cm.
2 SLÄTA RINGAR, en i 18K guld och en i sterling silver, Gaudy 1993, gravyr "Carpe Diem", stl 17 mm, guldringens vikt 17,7 g, silverringen 11,5 g.
RING, BVLGARI, 18K vitguld, nr233741, stl 51 eller 16,25 mm, gravyr, orginalask, vikt 6,9 g.
COLLIER, 14K vitguld, 84 briljanter, ca 4,20 ctv, ca W/VS-SI, längd 43,5 cm, vikt 25,5 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, ca 70 briljanter, ca 0,35 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 18,5 g, GOMS Jewelry.
COLLIER, ARMBAND peridot, odlade sötvattenspärlor, armband längd 18 cm, collier: 46 cm.
RING, 14K vitguld, 24 prinsesslipade blå/gröna bestrålade diamanter 3 prinsesslipade diamanter totalt ca 2,50 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g.
ARMBAND, silver, längd 18 cm, vikt 12,7 g, troligtvis tillverkat av Hermann Siersbol, Danmark.
DOSA, sterling silver, "Min Första Tand", inlagt tyg, diameter 28 mm, höjd 13 mm, vikt 13,6 g.