Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 8 juli 2010
Klocktillbehör Fickur
FICKURSKEDJA i silver, stämplad S.B.H. FICKURSNYCKEL i silver, stämplad G.W. M4, ca 1842.
Klockor Doxa
DOXA, fickur, 51 mm, Boett nr 1157218, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1910.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, 3 st. + 1 st. JAQUET, stoppur, vitmetall/svarteloxerad metall, mekaniska, defekta, ca 1970.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, 4 st. stoppur, vitmetall, mekaniska, defekta, ca 1970.
Klockor Kronometer Stockholm
OMEGA, stoppur, 51 mm, Cal 9001, Serie nr. 1780057, Ref nr. MG 1168, vitmetall, mekanisk, 30 sek / 15 min, ca 1970, tygpåse, ytterkartong.
TISSOT, PR 100 X (100M/330FT), Ref nr. T14.2.281.21, Boett nr. P630/730 / RKK-RA-13937, damur, 25 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. P730-152, ca 2000.
ZENITH, herrur, 36 mm, Cal 133.8, Serie nr. 4386737, Boett nr. 9237657, stål, hammarautomat, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1955.
DIESEL, "Only the brave", herrur, 44 x 49 (56) mm, Ref nr DZ 9016, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, defekt (krona, ställaxel), originallänk, viklås, Ref nr. 112800, ca 2006.
OMEGA, De Ville, 20 x 31,5 mm, Cal 485, Serie nr. 32793590, Ref nr. ST 511.0345, Boett nr. 511.345 / 741, unisex, 20 x 31 mm, stål, manuell, plexiglas skadad urtavla, defekt, ca 1970.
5 DAMUR, 14K guld, manuell, mineralglas, defekta, ripsband, 1930-tal. 4 Cyma, 1 Phenix.
TISSOT, Seastar, Cal 781-1, Serie nr. 14317284, nr. 41/42520/8, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.