Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 juni 2010
Klockor Elgin
FICKUR, 51 mm, doublé, urtavla signerad Alex Hüning, boett signerad Elgin, Boett nr. 1375335, skadad urtavla, ca 1910.
UKKO-KOLI, fickur, 53 mm, Boett nr. 3747.33, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
RELETA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1065, silver, ankargång, skadad urtavla, bygel saknas, ca 1910.
CERTINA, Newport, herrur, 34 mm, Ref nr. 115.3001.22, doublé, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40723006, Ref nr. MD 196.0079, Boett nr. 196.0079, herrur, 35 mm, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, gravyr, läderband, ca 1977.
Klockor Elgin
ELGIN damur, 17 x 26 mm, Serie nr. 34533470, Boett nr. 358727, doublé (gold filled), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, metallänk ej original, ca 1930.
ILLINOIS WATCH CO. Springfield U.S.A. fickur, 44,5 mm, Verk nr. 3474793, Boett nr. 3903715, doublé, ankargång (17 stenar, double roller), skadad urtavla, defekt, ca 1919.
Klockor Elgin
ELGIN NATL. WATCH Co. U.S.A., fickur, 50,5 mm, Boett nr. 6916081, Serie nr. 12625928, savonett, doublé, skadad urtavla, defekt, skadad boett, monogram, motiv, ca 1900.
Klockor Lassale
LASSALE SEIKO, damur, Ref nr. 6730-5929, Boett nr. 435458, doublé, quartz, mineralglas, läderband, ca 1990, box.
Klockor Movado
MOVADO, damur, 14,5 x 19 (28) mm, Boett nr. 0065731, Ref nr. 14222, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, gravyr, läderband, ca 1950.
CERTINA, DS-2, Cal 25-652, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, ca 1975, metallänk ej original.
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-651, Ref nr. 5821.118, Boett nr 9170172, herrur, 35 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1962, metallänk ej original.
3 HERRUR, manuella, vitmetall, skadade urtavlor, skadade boetter, 1950-tal, Lacorda, Wega, Tiger.
Klockor Chopard
L.U.C, "Prima", fickur, 51,5 mm, Boett nr. 21313, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca.1910.
Klockor Chopard
L.U.C. BIKUPAN, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 88603, silver, ankargång, nyckeldragare skadad urtavla, bucklor, ca 1890, nyckel.
ARSA, fickur, 50,5 mm, Cal Unitas 6431 6445, Boett nr. 5518 R, savonett, blindur, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1950.
Klockor Swatch
SWATCH, Chrono, kronograf, herrur, 37 mm, plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, originalspänne, ca 1991, box.
CERTINA, herrur, 33 mm, Ref nr. EOL 115.1274.25, doublé, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1995.
TISSOT, PR 516 GL, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1975.