Avslutad | Mynt – Torsdag 17 juni 2010
Mynt Övrigt
PÄRM MED MYNT, koppar / silver / nickel, USA, 36 st nickel, 27 st dime, 13 st quarters, 14 st 3-5 cents eller 1/4-1/2 dollar.
Mynt Övrigt
PÄRM MED MYNT, nickel / koppar / silver, 117 mynt, bl.a. Italien, Egypten och Ryssland, blandad kvalité.
CHATELAINE, 14K / 23,4K / 21,6K guld 3 mynt, 1 Carolin (10 Francs) 1869 ca 1, 4 Dukater 1850 ca 1?, Dukat 1843 ca 1+ - 1, observera att samtliga mynt dessutom har skador från monteringen, slutet av 1800-talet, total vikt 27,5 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Birr, Etiopien, myntet präglades 1901- 1904, kvalité ca 1?-2, diameter 39 mm, 27,9 g.
Mynt Sedel
20 SEDLAR, Italien, 1 st 100 Lire, 2 st 50 Lire, 10 st 10 Lire, 2 st 5 Lire, 2 st 2 Lire, 3 st 1 Lire, blandad kvalité.
Mynt Svenska mynt
LOKALMYNT, sterling silver, Svenska Turistföreningen, 1885- 1985, diameter 27 mm, vikt 9,2 g, kvalité ca 0-01.
Medaljer Minnen
MINNE, brons, Stockholms Handtverksförening, diameter 38 mm, vikt 21,9 g, gravyr, etui.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Drottning Kristina (stavas här Christina), 1626-1976, diameter 125 mm, vikt 430,5 g, av Carlos Roland Kempes för Sporrong, orginaletui med trasigt lås och intyg, 45/75.
Medaljer Minnen
5 MINNEN, sterling silver, Nobel- pristagare 1976, total vikt 274,0 g, av Sidsel Berntsberg för Sporrong, orginaletui och intyg, 122/800.
Medaljer Minnen
2 MINNEN, silver, Jimmy Carter och Walter F. Mondale, 1977, total vikt 275,1 g, orginaletui och intyg Carter, Medallic Art Company, 138/500.
Medaljer Minnen
6 MINNEN, silver, Nordsjöns Monarker, 1977, total vikt 361,4 g, Giovanni Marino för Sporrong, orginaletui, intyg, 342/3000.
Mynt Svenska mynt
4 MYNT, silver, 2 Kronor, Gustaf V, kvalité ca 1+, total vikt 60,0 g, 1935, 2 st 1936 samt 1939.