Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010
RING, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,14 ctv, 2 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g.
BROSCH, 18K guld/platina med safirer och diamanter, en safir saknas, svaga fattningar (behöver åtgärdas), vikt 2,9 g, tillverkad 1924.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3-radigt, ca 7,7-9,6 mm, strass, ametistkulor, längd 41-47 cm.
RING, 18K guld, granat, slitna fasettkanter, 2 vita stenar, stl 17,5 vikt 1,8 g, Dahlgren 1939.
RING, 18K guld, 39 safirer ca 1,39 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 20 mm, ovala färgstenar, längd 66 cm, vikt 190 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g
ARMRING, 18K guld, 3 immitationspärlor, orientaliska pärlor, mikromosaik, låset stämplat 1870, vikt 20,7 g, en pärla saknas, ett blad skadat, små skador i mosaiken.