Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010
HÄNGE, 9K guld, onyx, kvinnofigur i guld med 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, engelska stämplar, vikt 34,5 g.
Accessoarer Pennor
RESERVOIRPENNA, Mont Blanc, detaljer i 14K guld, defekt orginalask.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K guld, doserade bruna korallkulor 11,8 till 17,8 mm, längd 60 cm, vikt 100 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS- SI, stl 16 mm, vikt 2,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,39 ct, ca TW(G)/SI, nagg på rondisten, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, Hellström & Åhrling 1975.
MATSILVER, modell Prinsess, 30 delar; 14 bakelsegafflar, 14 kaffeskedar, tårtspade, sockertång, vikt 506,5 g, Ceson guldvaru, ca 1970-1980-tal, tygfodral.
MATSILVER, modell Rosenholm, Guldssmedsaktiebolaget, ca 1980-1990-tal, vikt 124,6 g, tygfodral.
MATSILVER, 12 delar; modell Rosenholm, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar (rostfritt blad), Guldsmedsaktiebolaget ca 1980-1990-tal, vikt 424 g, tygfodral
ÖRHÄNGEN, 18K guld, orientaliska pärlor, vikt 3 g, skruvmekanism, äldre reparation, i etui från A.G Dufva.
RING, 18K guld, rubin, ca 0,80 ct, 28 briljanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VVS -VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,25 ct och 2 briljanter ca 0,02 ctv, ca Tcr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld och guld, 11 briljanter ca 0,40 ctv , ca Tcr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 briljanter, ca 1,45 ctv, ca TCr(I)/P2-P3, inneslutning som når upp till ytan, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, smaragd, 24 safirer, 26 briljanter, ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
RING, rodinerat silver, cabochonslipad röd sten, stl 17 mm, vikt 4,9 g.