281 - 300 av 473
1...141516...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010

Klubbad för

HÄNGE, 9K guld, onyx, kvinnofigur i guld med 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, engelska stämplar, vikt 34,5 g.

Utrop: 6 800 kr

Accessoarer Pennor

RESERVOIRPENNA, Mont Blanc, detaljer i 14K guld, defekt orginalask.

Accessoarer Pennor

RESERVOIRPENNA, Omas, spets i 14K guld, orginaletui.

Utrop: 600 kr

COLLIER, 18K guld, doserade bruna korallkulor 11,8 till 17,8 mm, längd 60 cm, vikt 100 g.

Utrop: 11 400 kr

Accessoarer Pennor

RESERVOIRPENNA, gravyr, något sliten.

Utrop: 300 kr

COLLIER/ÖRHÄNGEN, vitmetall, svarta stenar, längd 52 cm, krokar.

400 kr

Utrop: 475 kr

COLLIER/ÖRHÄNGEN, vitmetall, lapis lazuli, längd 44 cm, krokar.

Utrop: 475 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS- SI, stl 16 mm, vikt 2,1 g, gravyr.

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,39 ct, ca TW(G)/SI, nagg på rondisten, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, Hellström & Åhrling 1975.

Utrop: 8 600 kr

MATSILVER, modell Prinsess, 30 delar; 14 bakelsegafflar, 14 kaffeskedar, tårtspade, sockertång, vikt 506,5 g, Ceson guldvaru, ca 1970-1980-tal, tygfodral.

4 500 kr

Utrop: 5 200 kr

MATSILVER, modell Rosenholm, Guldssmedsaktiebolaget, ca 1980-1990-tal, vikt 124,6 g, tygfodral.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

MATSILVER, 12 delar; modell Rosenholm, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar (rostfritt blad), Guldsmedsaktiebolaget ca 1980-1990-tal, vikt 424 g, tygfodral

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, orientaliska pärlor, vikt 3 g, skruvmekanism, äldre reparation, i etui från A.G Dufva.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, rubin, ca 0,80 ct, 28 briljanter, ca 0,50 ctv, ca TW/VVS -VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 14K guld, briljant ca 0,25 ct och 2 briljanter ca 0,02 ctv, ca Tcr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld och guld, 11 briljanter ca 0,40 ctv , ca Tcr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 3 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 briljanter, ca 1,45 ctv, ca TCr(I)/P2-P3, inneslutning som når upp till ytan, vikt 1,9 g.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K guld, smaragd, 24 safirer, 26 briljanter, ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, rodinerat silver, cabochonslipad röd sten, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

RING, 18K guld, cabochonslipad blå sten, stl 18 mm, vikt 7,5 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr