Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2010
RING, 18K vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, två skadade, stl 15,25 mm, vikt 10,2 g.
COLLIER, 18K guld, orientaliska pärlor, blå guilloche emalj, rosensten, filigran, längd 44 cm, vikt 8,6 g, G. Dahlgren, 1907.
ARMBAND, 18K guld, längd 19,5 cm, vikt 56,1 g, C. Hammer, 1871, små bucklor, defekt lås.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,52 ct TW(F-G)/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,78 ct, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, topaser, 2 briljanter ca 0,02 ctv ca W/SI, stift, vikt 2,7 g.
RING, 2 st, 14K vitguld, hjärtslipad briljant ca 0,25 ct, ca Brown/VS, stl 15,75 och 16,25 mm, vikt 6,1 g.
RING, 14K guld, 42 briljanter ca 0,94 ctv, Yellow(behandlade)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld, blå topas ca 2 ct, 37 briljanter ca 0,25 ctv ca W/SI-P, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, droppslipad smaragd ca 3,24 ct, 20 diamanter ca 1,60 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterad droppslipad bergkristall, skruv, vikt 6,1 g, etui Carlman.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,67 ct, ca TCa, skada under en klo och nagg, 2 smaragder, slitna och nagg, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, Strömdahls 1962.
DOSA, silver, förgylld insida, 7,2 x 3,5 x 1,5 cm, vikt 74,2 g, liten gravyr på undersidan, E. Björkman, Eskilstuna, 1809.