Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
PÄRLARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor, 6,5-7 mm, längd 21 cm, 14K vitguldslås med 8 rubiner och 16 åttkantslipade diamanter, ca 0,40 ctv, ca W/VS.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, bredd 1,8 cm, längd 19 cm, vikt 52,5 g, GE-KÅ, Stockholm 1975.
Silver Kaffeservis
TESERVIS, 3 delar, silver, höjd 14/11/9,5 cm, vikt 1135 g, Atkins Brothers (HA), Sheffield, England 1918.
BRÖDSTÄLL, silver, höjd 14 cm, längd 13,5 cm, vikt 248 g, James Dixon & Sons (J.D&S), Sheffield, England 1901.
MATSILVER, modell Slottsbarock, 35 delar, 6 matgafflar, 6 matknivar, 6 matskedar, 6 bordsskedar, 11 kaffeskedar, silver, knivblad i rostfritt stål, Hallbergs 1937-1957.
10 PUNCHBÄGARE, silver, hamrad yta, 4 förgylld insida, 4 med gravyr "LL", vikt 347 g, fyra olika tillverkare: Ceson, Öhmans Eftr, G.H.Markenius, E.Johansson, 1929-1966, ett antal små bucklor.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld, fasetterade ametister, stift, längd 45 cm, vikt 13,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,82 ctv, ca TW- W/SI-P, stift, vikt 1,8 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5,4-9 mm och 2,7 mm, lås i silver, längd 85 cm säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,3-7,4 mm, doserad, slitage på ett antal pärlor, lås i silver, längd 50 cm
RING, 18K guld, 2 halvpärlor, 6 åttkantslipade diamanter, ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 19 mm, vikt 5,8 g, Stigbert för Engelbert 1970.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/ vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv, 4 briljanter ca 0,03 ctv ca TW/VS, vikt 8,2 g, stift/clips, ett clips behöver spännas.
RING, 18K guld, 21 safirer, 1 briljant ca 0,21 ct. ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, skadad.