Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,11 ctv, ca W/P, stelt, öppningsbart, vikt 25,4 g (ojämn armring)
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,43 ctv, ca Light brown-Brown/SI2-P1, stift.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 7,7 g, "Mirror", nr 1261.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, stl 17 mm, vikt 8,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv ca TW/SI2, vikt 1,1 g, stift.
12 KAFFESKEDAR, silver, modell Tornedal, vikt totalt 176,5 g, svensk importstämpel.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,80 ct, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserad, 3,9-6,9 mm, lås i silver, en pärla saknas i låset, längd 55 cm.
RING, 18K guld/silver, 9 gammalslipade diamanter ca 0,50ctv, ca TW/VS-P, inneslutning når ytan, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, Stockholm 1930-tal.
ARMBAND/RING, ringen i förgyllt silver, armbandet i vitmetall, granater, stl 17, 5 mm.