Avslutad | Moderna – Lördag 12 juni 2010
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, ca 2-9 mm, onyx, längd 140 cm, trätt utan knutar.
47 MOCCASKEDAR, modell Lillemor, silver, TH. Martinsen, Norge, svensk importstämpel.
COLLIER, hänge 18K guld, leopardmönster, 40 briljanter ca 0,25 ctv ca W/VS, längd 42 cm, guldvikt 14,5 g.
VINBÄGARE, silver, invändig förgyllning, handslagen, hamrad yta, bucklig, signerad Inger Robbert, Trosa, år 1970, vikt 97,8 g.
SKÅL, sterlingsilver, utåt vidgande på slät fotring, diameter 9 cm, höjd 7 cm, Borgila 1963, vikt 173,9 g.
BÄGARE, silver, 8-kantig, rakt vidgande, höjd 12,5 cm, diameter 9,5 cm, 184 g, E Svedbom, Vetlanda, år 1940.
4 SALTSTRÖARE, silver, en med förgyllning, slät form, höjd 5,8 cm, diameter 3,5 cm, E Löfman, Uppsala 1973-75.
RING, sterlingsilver, blågrön glassten, 4 briljanter ca 0,08 ctv, Brown/P, inneslutningar når ytan, stl 17,5 mm, vikt 11 g, Bjorg, Norge.