Avslutad | Klockor – Lördag 8 maj 2010
AD OC, CH.F. TISSOT & FILS, Locle, Chronometre, Boett nr. 344130, fickur, 51,5 mm, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
OMEGA, fickur, 54 mm, savonett, "rödtolva", Serie nr. 4119036, Boett nr. 5153050, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, bucklor, ca 1913.
Klockor Siduna
SIDUNA, Chronomètre, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 20427, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1935.
OMEGA, mormorsur, 39 mm, jaktur, Cal 15´´´, Serie nr. 1537110, Boett nr. 1670364, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, emalj (skadad), ca 1898.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 193456, 14K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, monogram, gravyr, bucklor, ca 1895, nyckel.
MORMORSUR, 32 mm, Boett nr. 15651, 18K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, motiv, emalj, gravyr, bucklor, ca 1922, läderpåse.
HENRY HOFFMANN, Locle, mormorsur, 39 mm, savonett, Boett nr. 74313, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, gravyr, ca 1880, nyckel.
MORMORSUR, 32 mm, savonett, Boett nr. 55328, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1910.
MORMORSUR, 32 mm, savonett, Boett nr. 74740, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, gravyr, monogram, ca 1910.
IWC, fickur, 48,5 mm, Cal 57 (H6), Serie nr. 653832, Boett nr. 711636, 14K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1916.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 8078552, Cal 2135, Verk nr. 0604030, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (ca 1986), viklås, Ref nr. 62523D.18-K8/468 B, ca 1983.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 68273, Serie nr. L883874, Cal 2135, Verk nr. 2231019, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, skadad boett, Jubileelänk (renoverad), viklås, Ref nr. 62523-HD-18-M4/487 B, ca 1988.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 682, Serie nr. 24681924, Ref nr. BA 568.0001, Boett nr. 568.001, damur, 24,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, läderband, originalspänne (doublé), ca 1966.
HERRUR, 25 x 35 (43) mm, Boett nr. 111, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1935.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, sk. "Claw Lugs", Cal 10´´´200, Serie nr. 954400, Ref nr. 1461, Boett nr. 654869, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla (9/10), fabriksservad 1988 (service och tavelrenovering), läderband, "Utdrag ur Arkiv", tillverkad 1950, såld 14 december 1950
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16234, Serie nr. X943416, Cal 3135, Verk nr. 6783943, Boett nr. 16200, herrur, 35 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-S12/555 B, ca 1991, box.
BREITLING, B-1, Chronometre, Cal 68, Serie nr. 112540, Ref nr. A68362, herrur, 43,2 mm, stål, quartz, safirglas, analog/digital, kronograf, alarm, timer, defekt, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S0599/874A, ca 1999.
Klockor Piaget
PIAGET, Polo, Cal 8P1, Serie nr. 85496, Ref nr. 8131 C 701, Boett nr. 446663, damur, 20 x 20 mm, 18K guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk, Ref nr. 258/272, längd 154 mm, totalvikt 99,2 gram, ca 1988.
CARTIER, Santos, Ref nr. 1566, Serie nr. 173046 LX, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCLB, ca 2004, servicepåse.