Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 10 cm, vikt 570,4 g, fyllda, en manschett sned, Norge.
Smycken Medaljong
MEDALJONG OCH KEDJA, medaljong i form av hjärta, 14K guld, 2 glasskivor, kedja 18K guld, vikt totalt 10,8 g.
BÄGARE, silver, på fot, höjd 14 cm, vikt 141 g, Sverige 1901, repor på bägarens insida.
Silver Kaffeservis
GRÄDDSERVIS, silver; gräddkanna, sockerskål, bricka, invändig förgyllning, nyrokoko, GEWE 1970-tal, total vikt 422,7 g.
COLLIER/ÖRHÄNGEN, peridoter och odlade sötvattenspärlor, längd 57 cm, lås och örhängesmekanik (för hål i öronen)i 14K guld..
RING, 14K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca TW(G) /P1, 2 briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/P, 40 briljanter ca 0,25 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
RING, 14K vitguld, briljanter och bagetter ca 2,43 ctv, ca TCr-Cr/P, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,73+0,71 ct River(D-E)/VS1-VS2, GIA-cert 17562750, 16279558.
2 LJUSSTAKAR, silver, Hallbergs 1955, höjd ca 14 cm, vikt 352 g, fyllda i botten, slitna i botten.