21 - 40 av 547
123...28 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, svart emalj, orientalisk pärla, säkerhetskedja, vikt 8,2 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

BROSCH, förgyllt silver, granater, 4,5 x 4,5 cm, vikt 15,7 g.

650 kr

Utrop: 700 kr

HÄNGE, förgyllt silver med snäckskalscamé, 6 x 4,5 cm, L.Larson, 1851.

600 kr

Utrop: 700 kr

BROSCH, 14K guld, snäckskalscamé, 4 x 4,5 cm, vikt 10,1 g.

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, silver, glas, miniatyrporträtt, 3,5 x 4,5 cm, vikt 11,4 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, 18/14K guld, 1 citrin, 11 granater, äldre reparation, modifierad, äldre gömma finns delvis kvar på baksidan av fattningen, vikt 2,8 g.

Utrop: 700 kr

RING, 20K guld, 1 turkos, 5 orientaliska pärlor (1 saknas), stl 17 mm, vikt 4,7 g, svenska stämplar b.l.a. J.P Tullgren, gravyr från 1845.

1 800 kr

Utrop: 1 500 kr

RING, 18K guld, 5 turkoser, 8 orientaliska pärlor, stl 16 mm, vikt 2,1 g, G.Dahlgren 1872.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

Silver Etui

PUDERDOSA, silver 835/100 ca 140.0 g 9.5 cm

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,64 ct, ca TW/VS2, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, 21 rosenslipade diamanter, ca 0,95 ctv, vikt 4,9 g, Frankrike, efter 1893, små nagg.

Utrop: 5 100 kr

BROSCH, 18K guld, 4,5 x 6 cm, vikt 12,5 g, Stockholm 1862, små bucklor.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 18K guld, 3 citriner, orientaliska pärlor, filigranarbete, Stockholm 1916, 2,5 x 3,5 cm, vikt 5 g.

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, vitmetall, granater, 4 x 5 cm, hårgömma.

850 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, gulmetall, granater, en sten saknas, hårgömma på lilla hängets baksida.

700 kr

Utrop: 800 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,20 ctv, 20 briljanter ca 0,40 ctv, vikt 5,1 g, vikt 5,1 g.

5 100 kr

Utrop: 4 800 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 12,35 ct, triangulär cabochonslipning.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 61 briljanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 15,6 cm, vikt 20,9 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

KLOCKARMBAND 18K vitguld, 14 briljanter (1 lite skadad) och 22 åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 16,2 g.

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K guld/platina(950), 1 navettslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/SI, 12 diamanter ca 0,36 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 11,3 g, utsågad text på insidan "Love Honor Cherish".

Utrop: 10 800 kr