Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
BROSCH, 18/14K guld, 1 citrin, 11 granater, äldre reparation, modifierad, äldre gömma finns delvis kvar på baksidan av fattningen, vikt 2,8 g.
RING, 20K guld, 1 turkos, 5 orientaliska pärlor (1 saknas), stl 17 mm, vikt 4,7 g, svenska stämplar b.l.a. J.P Tullgren, gravyr från 1845.
RING, 18K guld, 5 turkoser, 8 orientaliska pärlor, stl 16 mm, vikt 2,1 g, G.Dahlgren 1872.
BROSCH, 14K guld/silver, 21 rosenslipade diamanter, ca 0,95 ctv, vikt 4,9 g, Frankrike, efter 1893, små nagg.
BROSCH, 18K guld, 3 citriner, orientaliska pärlor, filigranarbete, Stockholm 1916, 2,5 x 3,5 cm, vikt 5 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 safirer ca 1,20 ctv, 20 briljanter ca 0,40 ctv, vikt 5,1 g, vikt 5,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 61 briljanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 15,6 cm, vikt 20,9 g.
KLOCKARMBAND 18K vitguld, 14 briljanter (1 lite skadad) och 22 åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 16,2 g.