Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
BRILJANT, 0,50 ct, TW(G)/VS2, HRD report 08000004017, förseglad.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
BRILJANT, 0,50 ct, TW(G)/VVS2, HRD report 08000061005, förseglad.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, snidad lapis lazuli, åttkantslipade diamanter ca 0,75ctv ca TW/VS, stl 17 mm, Walters Guldsmedja.
HÄNGE, 18K vitguld, fyrkant, smaragd ca 0,15 ct, 4 briljanter och 28 bagetter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI-P1+, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 20 briljanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3 g.
BROSCH, silver, med rosenstenar, gammalslipade diamanter och syntetisk röd sten, några stenar skadade, ryska stämplar
RING, 18K vitguld, 7 briljant- till mediumslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragd, skadad, 2 mediumslipade diamanter 0,08 ctv enl gravyr, slitna klor, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g
COLLIER, 14K vitguld, 11 rubiner (behandlade) ca 12,64 ctv, 89 briljanter ca 4,69 ctv, ca J-M(Cr-Ca)/P (några stenar skadade), längd 42 cm, vikt 30,0 g.