Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
ARMRING, 18K vitguld, 2 cabochonslipade smaragder, 16 diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-P, vikt 30,4 g, armringens skena stämplad Sverige 1980 och övriga Sverige 1958.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS2, stl 18 mm, vikt 5,8 g.
RING, 14K guld, 12 briljanter ca 0,34 ctv ca Cr-Tca/VS-SI, 5 rubiner, stl 16,25 mm, vikt 5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, safir ca 0,90 ct, 8 mediumslipade diamanter, ca 0,56 ctv, ca TW-W/SI, nagg på 3 stenar, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
ARMRING 14K guld, 11 briljanter ca 0,55 ctv, ca Cr-Tca/VS-SI, 12 rubiner varav 3 skadade, vikt 17 g, öppningsbart.
RING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW(F)/VVS, Cartier "Love Ring", stl 16,5+ mm, vikt 8,6 g, #G44283, originaletui.
ARMBAND, 18K guld/rodierat guld, 24 briljanter, ca 0,60 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 24,2 g, nagg på 2 stenar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant, ca 0,25 ct, ca TW/VVS, vikt 2,2 g, Stjärnringen, H.Strömdahl.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 6,00 ct, 2 rader med totalt 50 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 10,6 g.
RING, platina, 15 diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, 4 syntetiska rubiner stl 20,25 mm, vikt 8,4 g.