Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2010
COLLIER/ARMBAND, silver, ametister, längd 41 cm och 18,5 cm, Hedblom, Stockholm 1903-27.
RING, 18K rodierat guld, blå safir, sliten, åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, skador, nagg, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,17 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 8,1 g, gravyr.
COLLIER, 18K guld, 2 briljanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd ca 43,5 cm, vikt 16,8 g.
RING, 18K guld, 6 briljanter ca 0,12 ctv, 1 skadad, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter, ca 0,09 ctv ca W-Cr/SI (1 skadad), stl 15,5 mm, vikt 7,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,79 ct, ca TW(F-G)/ VS1, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K rodierat guld, 7 briljanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, ett nagg, stl 18,5 mm, vikt 6,6 g, svaga fattningar.
ARMBAND, 10K guld, 345 briljanter ca 7,00 ctv, ca Cape-LBR/ P, vikt 21,8 g, längd 17,5 cm.
2-RADIG PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i 18K vitguld med mabépärla och vita stenar, längd 42,5 cm, Stigbert för Engelbert.