Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2010
PÄRLCOLLIER, odlade south sea pärlor, gyllengula, doserade 12,0 - 15,5 mm, lås, 14K guld, längd 43,5 cm.
Accessoarer Pennor
3 PENNOR, reservoar, svart lack, vitmetall, etuier, ytterkartonger, bläckpatroner.
ARMBAND, RING, sterling silver, stl 19 mm, armband stelt öppen modell, vikt 55 g, ask.
BORDSDEKORATION, sterling silver, två hundar, höjd 4,5 cm, engelska stämplar, vikt 55,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 10,5 - 11 mm, lås i 9K guld, längd 44 cm.
RING, 18K vitguld, 7 briljant- och 32 baguetteslipade diamanter, ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 7 cm, vikt 247,6 g, fyllda, små bucklor, Ceson 1968.
RING, platina/18K guld, 24 briljanter ca 0,73 ctv (enl gravyr), ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 7 briljanter, ca 0,07 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.