Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2010
COLLIER, 18K guld/platina, briljant ca 0,11 ct, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 6,4 g, Björn Weckström för Lapponia, 1990.
COLLIER, Björn Weckström för Lapponia, "Galactic Peaks", sterling silver, längd 43 cm, vikt 67,5 g.
COLLIER/ARMBAND, sterling silver, akryl, längd 60 cm, vikt 61 g, Lapponia, 1974/1984.
2 RINGAR, Lapponia (1 ring Björn Weckström), sterling silver, justerbara storlekar, vikt 29 g.
RING/ÖRHÄNGEN, sterling silver, Theresia Hvorslev för MEMA 1975, justerbar stl, vikt 27 g, stift.
RING, 14K guld, 2 utbytbara mineralkulor (bla rutilkvarts), 10,2 mm, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, stämplad WW, Danmark.
PÄRLCOLLIER OCH ÖRHÄNGEN, odlade SouthSea-pärlor (29 + 2 st), doserade 14,0 - 16,3 mm, mycket svagt ovala i formen, längd 44 cm, 14K vitguldslås, örh 18K vitguld, stift, etui.
RING, 14K rodierat guld, 2 briljant- och 1 prinsesslipad diamant ca 0,73 ctv, 44 mindre briljanter ca 0,44 ctv, ca W-TCa/VS-SI, 2 briljanter skadade, stl 15 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K rodierat guld, 4 briljant- och 2 prinsesslipade diamanter ca 1,46 ctv, ca W-TCa/VS, vikt 6,7 g, stift.
RING, platina (950), briljant ca 0,60 ct, ca R-TW/IF-VVS (enligt svenskt certifikat från 1974, River/IF), stl 22 mm, vikt 15,3 g. F. Johansson 1983.
ALLIANSRING, platina, 16 briljanter ca 1,92 ctv, ca TW/SI (enl gravyr), stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSRING, platina (950/1000), briljant 1,00 ct (enl gravyr), ca TW-W/VS, stämplad JOV, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g, gravyr.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, hjärta med briljanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-SI, ankarkedja längd 42 cm, vikt 3,0 g
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, syntetisk safir, 13 diamanter ca 0,52 ctv ca WSI-P, nagg, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.