161 - 180 av 268
1...8910...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 februari 1998

Klubbad för

SERVIS: GRÄDDKANNA samt SOCKERSKÅL, silver. H=7.5 cm, H=5.5 cm.

Utrop: 1 700 kr

6 SNAPSBÄGARE, silver, Kina ca 1930, dekor av graverade drakar, H=6 cm.

6 DESSERTSKEDAR, silver, "gammalfransk" IG Hentzell, Kalmar 1901, L=19.1cm.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

10 MATSKEDAR, "Tavastehus", silver, 1939, L=20 cm med akantus och druvklase i relief.

Utrop: 1 700 kr

2 MATSKEDAR, "gammaldansk" JP Kabbel, Randers, Danmark ca 1840, L=22.5 cm.

550 kr

Utrop: 650 kr

BÄGARE, silver, jugend, CG Hallberg, Stockholm 1909, H=23.5 cm.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

SKÅL, silver på 3 kulfötter, Tyskland ca 1920, H=6.5 cm , D=21.5 cm.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

KANDELABRAR, ett par, silver, Art Deco, svenska stämplar ca 1930, H=17.5 cm, L=25 cm.

Utrop: 4 000 kr

SKÅL, åttkantig, silver med 2 hänklar, H=5 cm, L=14 cm.

Utrop: 1 200 kr

TÅRTSPADE, silver, "Engelsk snäck" svenska stämplar ca 1860, L=31 cm.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SALTKAR, silver invändigt förgyllt CM Stahle,St Petersburg ca 1840, H=4.5 cm L=11 cm.

Utrop: 1 500 kr

PASTEJSPADE, silver i etui, G Unite, Birmingham, 1852, L=23 cm.

875 kr

Utrop: 800 kr

SERVERINGSSPADE, KAKTÅNG, SOCKERTÅNG, 2 SERVERINGSSKEDAR, silver.

900 kr

Utrop: 900 kr

GULDARMBAND 18K, vikt 43.1g längd 20.5cm svenskt handgjort

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

ARMBAND, 18K guld, "x-länk", vikt 53.5 g. L=20 cm, B=2.5 cm.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ARMBAND, 18K guld "x-länk" vikt 106.1 g. L=19.5 cm, B=3 cm.

10 000 kr

Utrop: 8 800 kr

COLLIER SAMT örhängen, silver med stenar.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

PORTMONNÄ, silver, ca. 1915-tal, rysk

Utrop: 4 000 kr

LJUSSTAKE, silver , Markströms, 1979.

Utrop: 450 kr

VAS, silver finsk stämpel 1939.

300 kr

Utrop: 350 kr