Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
HELALLIANSRING 18K vitguld, bagettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/ SI-P1 (3 lite skadade), stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserade 1,4 - 4,8 mm, lås i 18K guld/vitguld med pärla och 2 diamanter, längd 40 cm.
VAS, sterling silver, höjd 10 cm, vikt 301,8 g, Michelsen, Danmark 1947, svensk importstämpel.
Accessoarer Tändare
BORDSTÄNDARE, "The little Wonder", Augusta patent, ej funktionsgaranti, orginalask, Tyskland.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, platta med 12 briljanter ca 1,35 ctv, ca TW/VS, längd 21 cm, 160,5 g, Stockholm 2000.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,05 ct enligt gravyr, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, rubin ca 0,90 ct, 16 briljanter och 12 bagettslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW/VS-SI (3 mycket små nagg på 3 briljanter), stl 15,5 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE, 18K guld, orientalisk pärla, i form av ett kors, Malmö 1876, 6 x 3 cm, vikt 4 g.
STOP, sterling silver, höjd 19 cm, vikt 847,7 g, Henry Holland, London mitten av 1800-talet, gravyr på undersidan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,3-7,6 mm, lås 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,08 ctv, längd 51,5 cm.