Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
RING, platina, safir 0,83 ct enligt gravyr, 6 briljanter, 10 baugettslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,6 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,75 ctv enligt gravyr ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE, 18K 3-färgat guld, ca 131 briljanter ca 1,70 ctv, ca W/SI, vikt 18,4 g, hjärta.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/VS1, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS. vikt 1 g.
Visa varaSmycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, syntetisk safir, 13 diamanter ca 0,52 ctv ca WSI-P, nagg, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, safir, 9 medium till gammalslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
Accessoarer Pennor
RESERVOIRPENNA, Cross, extra bläckpatroner, pump, bruksanvisning. orginalask, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, 9 safirer, 8 navettslipade diamanter, ca 0,56 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,7 g, 2 skadade safirer, nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, ca TW/VS, stl 17,75, vikt 3,8 g, GE-KÅ 1975.
COLLIER, 18K guld, 8 mörkblå safirer, 1 åttkantslipad diamant, ca 0,025 ct, ca W/SI, längd 36 cm, vikt 8,2 g.
COLLIER/ÖRHÄNGEN, 18K guld, 7 cabochonslipade ametister, längd 42 cm, vikt 10,2 g, skruvmekanism, svenska stämplar (troligtvis Ceson).
MATSILVER, 21 delar; 7 smörgåsknivar, 7 smörgåsgafflar, 7 efterrättsskedar, silver, modell Uppsala.