301 - 320 av 500
1...151617...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 2-5,55 mm, 18K guldlås, längd 50 cm, något slitet.

700 kr

Utrop: 600 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 8.5 mm, längd 65 cm, silverlås, pärla saknas, ett antal skadade.

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K, vitguld vikt 2,3 g briljant 0.15 ct ca W/VS stl. 16.5 mm

Utrop: 1 300 kr

ENSTENSRING, 18K, vikt 2,4 g briljant ca 0,20 ct W.P skadad rondist stl. 17.5 mm

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 9 smaragder, stl 17 1/2mm, 3,9g hack i skenan

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, 2 st i 18K guld med 2 små halva orientpärlor, Stockholm 1950, originaletui.

Utrop: 700 kr

4 BROSCHER/1 HÄNGE, silver, 1 brosch med onyx (Petterssons eftr 1914), 3 dräktbroscher (1 stämplad Tostrup, Norge 1866), 1 hänge med miniatyrmålning, total vikt 60,8 g, filigranbortfall.

Utrop: 700 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rosett, snäckskalscamé, längd 47,5 cm, vikt 8,5 g, Dufa AB AG 1946, orginalask.

Utrop: 2 400 kr

RING, 18K guld, ametist, 6 åttkantslipade diamanter 0,07 ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 2,1 g, svensk 1966.

Utrop: 700 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,32 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 6,4 g, svaga fattningar, sten sitter löst, lås ej guld.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 6 briljanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS (mycket liten skada på en kulett), stl 16 mm, vikt 3,7 g.

3 200 kr

Utrop: 3 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosetter, vikt 3,6 g, svenska stämplar.

Utrop: 1 100 kr

COLLIER, örhängen, förgyllt silver, granater, längd 39,5 cm, stift.

Utrop: 450 kr

HÄNGE, 18K vitguld, med 3 st blå safirer 0,65 ctv 3 briljanter 0,06 ctv

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE, 18K guld med 1 trappslipad blå topas.

325 kr

Utrop: 350 kr

STELT ARMBAND, 18K guld, 8 opaler, orientaliska pärlor, omkrets 17,5 cm, öppningsbart, säkerhetskedja, vikt 9,0 g, Orbis 1949.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, silver, markasiter, fasettslipad rökkvarts, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, små limrester.

700 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, 18K guld, blå emalj, 2 pärlor, 1 smaragd, vikt 8,8 g, G. Möllenborg 1847, skador på emalj och pärlor.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, 1 grönblå turmalin, 18 briljanter, ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, 13 briljanter, ca 0,19 ctv, ca W/VS- SI, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 1 600 kr