Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 2-5,55 mm, 18K guldlås, längd 50 cm, något slitet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 8.5 mm, längd 65 cm, silverlås, pärla saknas, ett antal skadade.
ENSTENSRING, 18K, vikt 2,4 g briljant ca 0,20 ct W.P skadad rondist stl. 17.5 mm
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 2 st i 18K guld med 2 små halva orientpärlor, Stockholm 1950, originaletui.
4 BROSCHER/1 HÄNGE, silver, 1 brosch med onyx (Petterssons eftr 1914), 3 dräktbroscher (1 stämplad Tostrup, Norge 1866), 1 hänge med miniatyrmålning, total vikt 60,8 g, filigranbortfall.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rosett, snäckskalscamé, längd 47,5 cm, vikt 8,5 g, Dufa AB AG 1946, orginalask.
RING, 18K guld, ametist, 6 åttkantslipade diamanter 0,07 ctv enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 2,1 g, svensk 1966.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,32 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 6,4 g, svaga fattningar, sten sitter löst, lås ej guld.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS (mycket liten skada på en kulett), stl 16 mm, vikt 3,7 g.
STELT ARMBAND, 18K guld, 8 opaler, orientaliska pärlor, omkrets 17,5 cm, öppningsbart, säkerhetskedja, vikt 9,0 g, Orbis 1949.
RING, 18K guld, silver, markasiter, fasettslipad rökkvarts, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, små limrester.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, 2 pärlor, 1 smaragd, vikt 8,8 g, G. Möllenborg 1847, skador på emalj och pärlor.
RING, 18K vitguld, 1 grönblå turmalin, 18 briljanter, ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 6,8 g.