Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2010
ENSTENSRING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 1,02 ct, ca TW/P2, inneslutningar når ytan, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,20ctv, ca TW/P1-P2, inneslutning når ytan, nagg i rondist, stift, vikt 2,2 g.
5-RADIG COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade, längd 44 cm, dobbar, ej lås, Lynggaard.
KEDJA/HÄNGE, 18K rodierat guld/vitguld, hjärta med briljanter 0,11 ctv enligt gravyr, längd 41 cm, vikt 6 g, hänge från Golden Lady.
COLLIER, 18K vitguld, 55 briljanter ca 13,08 ctv, ca W-TCR/VS-SI, längd 40,2 cm, vikt 47,2 g.
Glas Skålar
GLASSKÅL, Värends Konstglas, E. Wiedlich (verksam vid Orrefors 1922-29), höjd 11 cm, bredd 21,6 cm, vikt 1,67 kg, 3 mycket små nagg.
Glas Vaser
VAS, Kosta Boda, ingraverat LH 1242, 50-tal, svart slinga, Vicke Lindstrand höjd 12,5 cm, vikt 1,31 Kg.
GLASTALLRIKAR, 17 delar Iittala, 8 tallrikar 24,5 cm, 8 tallrikar 19,8 cm, 1 ljusstake.
RING, 14K guld, odlad pärla ca 9,2 mm, 3 diamanter ca 0,15ctv, stl 18,5 mm, vikt 8,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,70ctv, ca W-TCR/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, Italien.