Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2010
SILVERSMYCKEN, 1 ARMBAND, 2 RINGAR, lila stenar, stl 17,5/18 mm, Finland (b.l.a Sarpaneva), gravyr i armbandet.
ARMBAND, 18K vitguld, 27 briljanter ca 7,01 ctv, ca TW(G)/SI1, längd 17,5 cm, vikt 26,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 2,15 ct, ca TCr(I)/VS2, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,10 ctv, blå emalj, stift, vikt 10,8 g, Fidia Gioielli.
RING, 18K guld, rökkvarts, 78 svarta, bruna och vita briljanter 1,17 ctv, stl 16,75 mm, vikt 10,9 g.
RING, 18K vitguld, blå zirkon, 56 bruna briljanter ca 1,28 ctv, stl 16,25 mm, vikt 17,2 g.
3 ARMRINGAR, silver, ametister, vit syntetisk spinell, 2 st med svenska stämplar 1969.
RING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, en skadad, stl 18 mm, vikt 22,2 g, Stockholm 2008.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,10 ct enligt gravyr, ca W/VS, nagg i rondist, stl 18 mm, vikt 4,1 g, Finland 1960.
RING, 18K guld och platina, "Geisir", Björn Weckström för Lapponia, 1989, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.