Avslutad | Klockor – Lördag 6 februari 2010
FICKUR, 52 mm, Savonett, Boett nr. 222516, 14K guld, ankargång, bucklor, gravyr, ca 1925.
VICTOIRE LEVRETTE, fickur, 51 mm, Savonett, Boett nr. 268515 44, 14K guld, ankargång, gravyr, monogram, ca 1927, läderpåse.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Sahida, Cal 1446 U, Serie nr. 4548973, Boett nr. 4148493, damur, 24 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, länk 18K guld (ej original), längd 165-169 mm, totalvikt 37,2 gram, ca 1962.
OMEGA, fickur, 58,5 mm, Cal , Serie nr. , Boett nr. 4030674, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (lok), ca 1910.
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 232806, 14K guld, savonett, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920, läderpåse.
HESSÉN, (Andé Hessén, 1745-1805) A Paris, fickur, 60 mm, Boett nr. I0599, gulmetall, spindelgång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, Boett signerad LETON, ca 1795, nyckel.
LÉPINE, Paris, mormorsur, 41,5 mm, gulmetall, spindelgång, urtavla med rosenstenar, skadad urtavla, skadad boett, monogram, nyckel, ca 1790.
S.U.F mormorsur, 33 mm, Boett nr. 51318, 14K guld, ankargång, innerlock i 14K guld, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1925.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 20661363, Ref nr. JD 165.0001, Boett nr. 165.001, herrur, 34,5 mm, doublé (40 micron), automatisk, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1963, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68 Z , Serie nr. 10700474, Ref nr. 6263, Boett nr. 6263 18 / 999, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1958, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, Savonett, Serie nr. 5757509, Boett nr. 6485510, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1920.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Aluminium, Cal 080 TEEM, Verk nr. 175089, Ref nr. AC 38 TA, Serie nr. L 3756, kronograf, herrur, 38 mm, aluminium, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne, ca 2000.
LONGINES, fickur, 52,5 mm, Savonett, Cal 19.74N, Serie nr. 4059937, Boett nr. 4059937, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1923.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 286, Serie nr. 20464505, Ref nr. BA 131.009, Boett nr. 131009, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1963.
TISSOT, Seastar, herrur, 33,5 mm 18K guld, quartz, plexiglas, datum, ca 1985. metallänk ej original.
JAEGER-LE COULTRE, Memovox, Cal P489, Serie nr. 695920, Boett nr. 528486A, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, alarm, skadad urtavla, skadad boett, servad, augusti 2009, läderband, ca 1956.
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic, "Tachymetre", Cal 134 (4010 Zenith), Serie nr. 64500699, Ref nr. 9134901, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert (ej komplett) ca 1988, box (skadad), ytterkartong (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. T641713, Cal 2135, Verk nr. 2 3928140, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 8570-V6, cert, juli 1998, box.