Avslutad | Moderna – Lördag 13 februari 2010
RING, 18K vitguld, odlad färgad pärla ca 7,5mm, 8 briljanter tot ca 0,08ct, stl 17 1/4mm, 7,2g
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, vikt 4,6 g, stl 17mm.
RING, 18K rodierat vitguld, 36 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, platina, briljanter 0,49 ctv, TW(F)/IF enligt gravyr, en skadad, stl 16 mm, vikt 13,9 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, armbandets längd 19,5 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1969. (d)
RING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter, ca 1,10 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 12 briljanter ca 0,54ctv, ca W/VS-SI, stl 17 +, vikt 8,1 g.
BRILJANTRING, 18K rodierat guld, 78 briljanter ca 1,20 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 11 g. bucklor på skenan, nagg på ett flertal stenar, 1 skadad sten.
STELT ARMBAND, 18K vitguld, briljant ca 0,38 ct, ca TW-W (G-H)/VS, vikt 11,6 g, KÅ-CE Guldsmedja 1979.