Avslutad | Moderna – Lördag 13 februari 2010
ENSTENSRING, platina(800/1000), briljant ca 0,16 ct, ca TW/SI, stl 17 5 mm, vikt 7,5 g, stenen sitter lite löst.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,28 ct, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 8,3 g, Kaplans Safir 2003.
RING, 18K vitguld, briljant 0,05 ct, diamanten sitter fast mellan glasen, stl 17,25 mm, gravyr, Chopard "Happy Diamonds".
RING, silver, bergskristall, nagg på hörnen och en del fasettkanter, stl 16,25 mm, Stockholm 1967.
DIAMANTRING, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 7,5 g, Schalins ringar, gravyr, en sten sitter lite löst.
BROSCH, 18K, vikt 4.0g med ametist och odlade pärlor, Rosén Uddevalla 1958, handgjord
ALLIANSRING, 18K, vitguld, vikt 3,7g 10 briljanter tot. 0.37 ca TW/VS, Byström -79 gravyr, stl. 16.5 mm
COLLIER OCH ARMBAND, silver, collier längd 52 cm, armband längd 20,5 cm, Göteborg 1964.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,07 ct, River(E)/VS2, minireport från HRD, 20 mindre briljanter ca TW-W/VS, stl 17,75+ mm, vikt 6,2 g.