Avslutad | Moderna – Lördag 13 februari 2010
COLLIER, ARMBAND, förgyllt silver, emalj, längd 38 cm, resp 18,5 cm, David Andersen Norge.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 14,9 g, gravyr.
RING, Björn Weckström för Lapponia, "Amalteha" 18K guld och platina, briljant 0,06 ct, ca W/VS, vikt 3 g stl 16,25 mm, 1980.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,08 ct, River(E)/SI2, HRD cert på diamanten nr 08010543013, stl 18 mm, vikt 5,1 g.
KEDJA/HÄNGE, sterling silver, akryl, LAPPONIA, längd 74 cm, "space apple" Björn Weckström.
ARMBAND, 18K guld/rodierat guld, 45 briljanter ca 0,90 ct ca W/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 43 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 68 briljanter ca 0,34 ctv, stift, en snurrebuss i plast, vikt 5,7 g, Efva Attling, ask.
RING, 18K guld, 19 briljanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/P1-2, nagg, stl 18,75 mm, vikt 7,7 g
RING, 18K vitguld, 5 briljanter 0,07 ctv, ca TW(F-G)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g, STRÖMDAHLS, 2001.