Avslutad | Klassiska – Lördag 19 december 2009
RING, 18K vitguld, svarta och bruna briljanter ca 1,46 ctv, (de bruna ca SI), vita briljanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 18,3 g.
LAPPSKEDAR, förgyllt silver, 15 små skedar varav två med gravyr, 1 matsked, 1 serveringssked med gravyr, 1 sockertång, lappmotiv, total vikt 306,3 g.
ÖRHÄNGEN OCH HÅRSPÄNNEN, ca 17K guld / silver, rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, skadade stenar, skruvmekanism, ca tidigt 1800-tal.
ARMBAND, RING OCH 2 BROSCHER, silver, filigranarbeten, korall, fjärilar, längd 19 cm, stl 17,25 mm, total vikt 55,4 g.
ÖRHÄNGEN, HÄNGE, KEDJA, 18K vitguld, 19 diamanter ca 0,15 ctv ca W/P, vikt 5,1 g, stift, längd 42 cm.
2 COLLIER, trä, troligen Afrikanskt längd 68 cm, vikt 257,6 g samt svarta kulor, sorgsmycke, vikt 84,8 g, längd ca 45 cm.