Avslutad | Klassiska – Lördag 19 december 2009
ÖRHÄNGEN, 18K guld, pressade, krokar, Sverige 1854, bucklor, skador, lagning, vikt 2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,17 ct, 5 briljanter ca 0,03 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,86 ct, 43 briljanter ca 0,77 ctv, ca W/VS-SI, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,49 ct, ca G(TW)/ VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd, inneslutningar når ytan, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.
KAFFEKANNA, silver, höjd ca 22,5 cm, svängt handtag i brunt trä, lockknopp med blomdekor i relief, vikt 664 g, GAB 1958.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, lås i 14K guld med pärla, längd 39 cm, bredd 1,2-2,2 cm.
ARMBAND, 18K vitguld, 109 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 15, g, etui.