Avslutad | Klassiska – Lördag 19 december 2009
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner ca 1,00 ctv (mittpartiet är utbytbart), 22 briljanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/SI-P1, stift, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, turmalin, "Tourmaline River", Björn Weckström, stl 16,5 mm, vikt 12,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 diamanter ca 0,12 ctv, vikt 3,1 g, stl 18 mm, skev ringskena.
RING, 18K guld, 4 åttkantslipade diamanter 0,08 ctv, enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, Stockholm 1977.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,14ctv, rosenstenar, stift, vikt 2,8 g.
BROSCH, silver, förgyllning, färgstenar, diamanter, några diamanter saknas, skador, nagg, senare delar.
CARMOSÉRING, 18K guld, vattenopal, diamanter ca 0,35ctv, ca ca CR-CA/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3,4-7,3 mm, lås i silver, längd 46,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor, doserat 5-8,5 mm, längd 50 cm, lås 18K guld/vitguld och vita stenar, 3 saknas
RING, 18K guld, grön turmalin, 3 åttkantslipade diamanter och 1 briljantslipad diamant, ca 0,15 ctv, stl 20 mm, vikt 3,5 g