281 - 300 av 648
1...141516...33 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 december 2009

Klubbad för

TORALÄSARE, silver, filigranabete, längd 31 cm, bucklor, vikt 92 g, ryska stämplar.

Utrop: 6 000 kr

MATSILVER, 4 uppläggningsbestick, silver/förgyllt silver, svensk importstämpel, etui, liten skada på knivbladet, förgyllningen sliten i kanterna.

Utrop: 500 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 18 cm, Ceson 1987, fyllda.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

BROSCHER, förgylld gulmetall, 1 emaljerad från tidigt 1900-tal, 1 med miniatyrporträtt under glas, sent 1800-tal.

Utrop: 700 kr

PÄRLCOLLIER, 18K guldlås (3 st), saltvattenspärlor 7 mm, 5-radigt, längd 30 cm

Utrop: 5 300 kr

COLLIER, hematit, längd 40 cm

Utrop: 400 kr

COLLIER, svart och färglöst glas, silver

Utrop: 600 kr

BROSCH, dräktsmycke, förgyllt silver, vikt 19 g

Utrop: 500 kr

DIAMANT, prinsesslipad, 0,46 ct, ca TW(F)/VVS2.

6 800 kr

Utrop: 7 800 kr

BROSCH, förgyllt silver, tidigt 1900-tal, vikt 9,5 g

Utrop: 300 kr

ARMBAND, förgyllt silver, tidigt 1900-tal, vikt 27 g

500 kr

Utrop: 600 kr

KEDJA, fantasilänk, 18K guld, längd 55 cm, vikt 57,8 g

Utrop: 14 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant, ca 0,48 ct, ca Ca(M)/P1, vikt 5,2 g, stl 17,75 mm

Utrop: 3 500 kr

BROSCH, 18K guld, 2 odlade pärlor, 1 gammaslslipad diamant, rosenstenar, vikt 4 g, Sverige 1901.

Utrop: 3 800 kr

Ädelstenar Safirer

ORANGE SAFIR, 1,40 ct, ovalslipad.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

VÄSKA, LOUIS VUITTON mod Passy Epi läder cremevit 37x25x13 cm orginalkvitto 18/1-08 dustbag

MOCCASKEDAR, silver, 6 stycken, Malmö 1939, vikt 32,9 g

Utrop: 300 kr

BÄGARE PÅ FOT, 6 stycken, grön natursten.

Utrop: 1 000 kr

Smycken Lås

LÅS, 18K guld, ca 10 mm, design Ole Lynggaard, vikt 3 g, för dobbar.

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

3 COLLIER, turkosa stenar, onyx, tygband, passar till Ole Lynggaard lås, etui.

1 300 kr

Utrop: 850 kr