Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 januari 2010
Klockor Glycine
GLYCINE, Compressor, Ref nr. 332.112, Boett nr. 981090, herrur, 37 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1968.
Klockor Glycine
GLYCINE, herrur, 24,8 x 35 mm, Boett nr. 3204, svarteloxerad, quartz, mineralglas, läderband, originalspänne, ca 1985.
HELVETIA, fickur, 50 mm, Cal Unitas 6431/6445, doublé, ankargång, skadad urtavla, ca 1960.
ZENITH, "G.Hallberg Uttersberg", fickur, 54 mm, Serie nr. 2263162, Boett nr. 2424217/2123, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915, fickurskedja i vitmetall.
ZENITH, herrur, 31 mm, Cal 2542, Boett nr. 942A583, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
CERTINA, Blue Ribbon, herrur, 30 x 30 mm, 5801115/5217863, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, Jet Super, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34,5 mm, Boett nr. 4524900, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 98437, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1925.
Klockor Ebel
EBEL, damur, 21 x 27 mm, Boett nr. 788100/34, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1940, metallänk ej original.
6 HERRUR, mekaniska, skadade, defekta. Tissot, Murly, Royal, Leonidas, Facit, Travita.
ZENITH, 2300, Cal 2532, Serie nr. 5734994, 143A569, herrur, 34 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Junghans
JUNGHANS, fickur, 52 mm, Boett nr 7R, gunmetal, manuell, ankargång, alarm, skadad urtavla, urtavla ej signerad, defekt, ca 1918.
Klockor Calvin Klein
cK, damur, 14,5 mm, Ref nr. K50241/00, stål, quartz, mineralglas, integrerad armlänk, ca 2006.