Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 7 januari 2010
Klockor Record
RECORD, C.M. PERSSON, Göteborg, Boett nr. 643088, fickur, 53 mm, silver, ankargång, gravyr, ca 1915, fickurskedja i gulmetall, etui.
Klockor Eterna
ETERNA, reseväckarur, 105 x 110 x 15 mm, läder / gulmetall, mekanisk, 8-dagarsverk, skadad urtavla, 1940-tal.
EXAKT, fickur, 51,5 mm, Savonett, Boett nr. 836773, doublé, ankargång, skadad urtavla, saknar glas, bucklor, ca 1930.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2297285, Ref nr. 1871, Boett nr. 3070013, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1925.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 37,6 L.15P, Serie nr. 7865627, Boett nr. 8722811, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, ca 1933.
CERTINA, damur, 15 mm, Cal 13-20, Ref nr. 0810.583, Boett nr. 498290, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad länk gulmetall, ca 1962.
DOLCE & GABBANA, Time, damur, 19,5 mm, vitmetall, quartz, mineralglas, vita stenar på boett och länk, integrerad originallänk, viklås, ca 2003.
CERTINA, New Art, Ref nr. 0801.852, Boett nr. 6645760, damur, 19,5 x 19,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 37.6L 15P, Serie nr. 7818524, Boett nr. 8692298, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, ca 1933, kedja vitmetall.
OLE MATHIESEN, Copenhagen, Cal Peseux 7000, Ref nr. 7001, herrur, 33 mm, doublé, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1970.
SEIKO, Sportsmatic, Ref nr. 82900, Boett nr. 4106708, herrur, 37 mm, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
OMEGA, De Ville, Classic, Cal 1365, Serie nr. 44385412, Ref nr. ST 191.0075, Boett nr. ST 191.0075, herrur, 28 x 28 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1980.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51 mm, Boett nr. 81789, silver, ankargång, skadad urtavla, går ej, bucklor, ca 1900.
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 50 mm, Boett nr. 51724, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, bucklor, ca 1885 .
FICKUR, 51 mm, Boett nr. 160306, silver, ankargång, skadad urtavla, skadat glas, skadad boett, ca 1930, kedja i gulmetall.
KLINGBERG, SKÖFVDE, Imp. 50,5 mm, Serie nr. 614441, Boett nr. 50487, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1930, kedja i gulmetall.
DOLCE & GABBANA, Time, damur, 20,5 x 20,5 mm, doublé, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, längd 199 mm, ca 2002, box.
SEIKO, herrur, 35 mm, Ref nr. 5V23-8A11, Boett nr. 055914, stål, quartz, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1457 E, ca 1990.
CERTINA, Club 2000, Cal 25-651, Ref nr. 913.3542.42, herrur, 36 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1980.