Avslutad | Klockor – Lördag 9 januari 2010
Klockor Movado
MOVADO, Bela, Ref nr. 605853, 84-A1-1830-A116-4/002, Boett nr. 10017762, damur, 24 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, oanvänd, cert, oktober 2009, box, ytterkartong.
CERTINA, damur, 22 mm, Ref nr. 111.9299.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, läderband, cert, november 2000, box.
Klockor Porsche Design
PORSCHE DESIGN, P´6000, PTC Blue Edition 2007, "Tachymeter", Cal ETA 2894-2, Serie nr. 210596, Ref nr. 6612.11.49.1174, kronograf, herrur, 42 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, september 2009, box. Limiterad och numrerad upplaga. No 239/917, Manschettknappar och nyckelring medföljer.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, KonTiki Diver, Chronometer, Cal ETA 2897, Ref nr. 1594.44.40.1154, Serie nr. 184373, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, integrerat gummiband, viklås, cert, september 2009, box.
LONGINES, damur, 27,5 mm, Cal 410, Serie nr. 14463895, 18K vitguld, manuell, plexiglas, diamantkrans (23 st, 8/8, ca 0,35 ctv), integrerad länk (18K vitguld), längd 175-179 mm, totalvikt 33,7 gram, ca 1967.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 126933, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, kedja 18K guld, längd 230 mm, berlock, ca 1920.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Seacrest, Ref nr. 50441.45.21, Boett nr. 50441, kronograf, herrur, 40 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, december 2009, box.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 269, Serie nr. 19510629, Ref nr. ST 125.003, Boett nr. 125.003-62, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1962.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Seamaster, Cal , Serie nr. , Ref nr. CK , Boett nr. , herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
BREITLING, Callisto, Ref nr. B64046, Serie nr. 4103, herrur, 34 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skruv till glasringen saknas, läderband, viklås, ca 1995.
LONGINES, Dolce Vita Square, Cal 538 (251.471 ETA), L5.668.4.75.6, Boett nr. 29750954, kronograf, herrur, 30 x 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2002.
IWC, INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 36 mm, Cal 2405, Serie nr. 2293089, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, OBS ej signerad boett, läderband, ca 1975.
Klockor Ebel
EBEL, herrur, 33 mm, Cal 97, Boett nr. 897004/99, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
BUTEX, Chronographe Suisse, kronograf, Boett nr. 1045A, herrur, 32,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt kronograf, bucklor, ca 1955, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 610, Serie nr. 17845357, Ref nr. KO 14384 3 SC, herrur, guld på stål, manuell, plexiglas (defekt), datum, ca 1960, metallänk (defekt) ej original.
Klockor Movado
MOVADO, Museum watch, herrur, 30 mm, Cal 1730, Boett nr. 034 M597, Ref nr. 2-128-4, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne (doublé), ca 1965.
LICHTENSTEIN, Manchester, fickur, 60 mm, "Center Seconds Chronograph", Serie nr. 102994, Boett nr. 102994, kronograf (defekt), silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, Boett signerad IJ.T.N, 11 E, ca 1900.
SCHWARZ ETIENNE, Flyback, Ref nr. 291501.B601, Serie nr. 032, Boett nr. 291501, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2008, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6517, Serie nr. 2514502, Cal 1160, Verk nr. 96802, Boett nr. 6517, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne (doublé), ca 1970.