301 - 320 av 334
1...151617 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 2 januari 2010

Klubbad för

Smycken Lås

LÅS, silver/14K guld, briljant ca 0,02 ct, vikt 6,2 g, utan dobbar.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 odlade South sea pärlor ca 11,5 mm, stift.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGE, 14K rodierat guld, briljant ca 0,37 ct, ca Cr(J)/SI2, skruvstift, svag snurrebuss.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18k guld/vitguld, emalj, 11 briljanter ca 0,16 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 15,6 g, rörlig mittskena, Wellendorf, Tyskland.

Utrop: 7 300 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,60 ct, 79 briljanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE, stjärna, 18K vitguld, 25 briljanter ca 1,10 ctv, ca W(H)/VS,nagg.

Utrop: 10 600 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rodierat, onyx och briljanter ca 1,73 ctv ca H-K(W-TCape)/VS-P, en sten saknas, vikt 22,3 g, längd 43 cm.

Utrop: 11 600 kr

RING, 18K guld, grön turmalin ca 4,20 ct, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stl 19,5 mm, vikt 15,8 g, tillv av BA Konstgjuteri AB i Stockholm 1998.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,23 ctv, ca TW(G)/VS1, stift.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld, 51 briljanter ca 1,80 ct totalt, TW/VS, stl 15½+mm, vikt 7,1 g.

Utrop: 8 200 kr

RING, 18K vitguld, 114 briljanter ca 0,91 ctv, 102 baguetteslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 12,9 g, svaga fattningar.

Utrop: 13 800 kr

RING i 18K vitguld med syntetiska safirer och mediumslipad diamant ca 0,32 ct TW/P 1 samt 18 diamanter, gammal- samt åttkantslipade, ca 0,70 ct totalt, ca TW/VS-SI, vikt 3,6 gram, ringskenan skadad, ca 1920-tal, etui.

Utrop: 13 200 kr

SMYCKESET, 20K och 18K guld, 4 delar, collier, ring, armband, örhängen, smaragder ca 11 ctv (en del skadade), 10 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca/SI-P (nagg), vikt 44,7 g tot, stl 18,5 mm, stift.

8 700 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, trefärgat, Cartier "Trinity", stl 17 mm, vikt 4,8 g, etui, ytterkartong.

Utrop: 2 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,40ctv, ca CR/P, en diamant skadad i kronan och i rondisten, stift, vikt 3,8 g.

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

9 MINIATYRER, Den svenska silverskatten, certifikat, vikt ca 408 g, Fyra montrar medföljer, en är defekt.

Utrop: 5 900 kr

SAMLARSKÅP I TRÄ MED 5 SILVERMINIATYRER, den svenska silverskatten, katalog och certifikat, ett skåp skadat i glaset.

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct ca TW(G)/VS, 12 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv ca G(TW)/VS, stl 15,25 mm, vikt 5 g.

Utrop: 12 400 kr

PÄRLRING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla 11,2 mm, samt briljanter 0,12 ctv och navettslipade diamanter 0,69 ctv, storlek 17,25 mm.

Utrop: 9 700 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, nagg på en sten, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 1 600 kr