Avslutad | Klockor – Lördag 5 december 2009
FICKUR, 52,5 mm, Savonett, boett signerad F&H, Boett nr. 28839, 14K rosa guld, ankargång innerlock i 14K guld, monogram, ca 1925, etui (Knut Gelhaar).
MORMORSUR, 33,5 mm, Boett signerad MF 1840, Boett nr. 102619, 14K guld, ankargång, innerlock i 14K guld, går ej, gravyr, monogram, ca 1910, etui (David Andersen & Comp)
PERFECTA, fickur, 50,5 mm, Savonett, Boett nr. 30, 14K guld, ankargång, glas saknas, buckla, gravyr, ca 1928.
IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Ingenieur SL, Cal 3752, Serie nr. 2398464, Ref nr. 3506, Boett nr. 2361551, herrur, 34 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, servad oktober 2009, cert, januari 1989.
OMEGA, Constellation, De Luxe, Chronometer, Cal 564, Serie nr. 24281623, Ref nr. BA 168.0006, Boett nr. 168005/6, herrur, 34,2 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i 18K guld med inlägg av onyx, skadad urtavla, glasring saknas, skadad boett, ca 1967.
CERTINA, damur, 14 mm, Cal 13-20, Boett nr. 249398, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk, totalvikt 29,4 gram, ca 1965.
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 24931615, Ref nr. BC 610.089, Boett nr. A12046 / 610089, 18K vitguld, manuell, safirglas, formverk, briljanter på boetten (8 st. TW/VVS, ca 0,40 ctv), länk 18K vitguld (ej original), längd 154-159 mm, totalvikt 20,8 gram, ca 1966.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 240002, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, skadat savonettlock, gravyr, bucklor, ca 1925, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, herrur, 30 x 35 mm, Cal 101.138, Ref nr. 4217TA, 18K guld, manuell, safirglas, 4 diamanter på urtavlan, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 185-190 mm, totalvikt 71 gram, ca 1978, box, ytterkartong.
Klockor Corum
CORUM, herrur, Cal ETA 959.001, Verk nr. 207890, Ref nr. 44.128.56/65 BO 88, Serie nr. 357150, 18K guld, quartz, safirglas, 3 st. diamanter på urtavlan, diamantkrans (tot 62 st, 8/8, ca TW/VS, ca 0,60 ctv, integrerad länk, längd 192 mm, totalvikt 73,0 gram, ca 1980, box, ytterkartong.
ROLEX, Oysterquartz, Datejust, Chronometer, Ref nr. 17013, Serie nr. 8339198, Cal 5035, Verk nr. 0091852, Boett nr. 17000 B, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, integrerad länk, viklås, Ref nr. 17013 B-I2, ca 1984, box.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3000, de Luxe, Cal 1500K, Ref nr 844, Boett nr. 6032098, herrur, 34,5 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1965.
CH.F. TISSOT & FILS, LOCLE, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 318862, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1912.
VIKING, fickur, 50 mm, Cal 526, Boett nr. 3703, 14K guld (Boliden), ankargång, skadad urtavla, bucklor, chatelaine i ripsband/gulmetall, läderpåse, ca 1930.
LONGINES, Conquest, V.H.P, Serie nr. 25915522, Boett nr. 4017, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 27558, ca 1995, box.
BREITLING Crosswind, Racing, Chronometre, Cal 13, Serie nr. 539135, Ref nr. B13355, kronograf, herrur, 42,7 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. C3502/356A, chronometercertifikat, cert (ej signerat), ca 2002.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. T245089, Cal 2135, Verk nr. 1309104, Boett nr. 69000 A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (renoverad), viklås, Ref nr. 62523D-18-Z2/468 B, ca 1997.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Datalarm President, Serie nr. 00035, Ref nr. EP 1801, herrur, 39,5 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, alarm, originallänk, viklås, Ref nr. H 07, ca 2005.
TISSOT, damur, 16 x 20 mm, 18K guld, quartz, safirglas, diamantkrans (36 st. 8/8, ca TW/VVS, ca 0,37 ctv), integrerad originallänk, längd 173-176 mm, totalvikt 24,8 gram, ca 1990.