Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2009
SEIKO, herrur, Cal 66A, Ref nr. 66-7100, Serie nr. 332756, stål, manuell, plexiglas, ca 1965.
Klockor Ebel
EBEL, Sport, nr. 9102903, nr. 746, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1945.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, Cal 3000, Serie nr. 1201324, Ref nr. 912/3, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955.
CERTINA, herrur, 34 mm, Cal K.F. 324, Serie nr. 1660908, Boett 8795-11, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1949.
Klocktillbehör Fickur
2 URVERK, med spindelgång, går ej, 1800-tal, J Stephens No 1810, Mason Y Foreman S Petersbourg No 140, skadad urtavla.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, London med spindelgång, skadade urtavlor (1 saknar urtavla), går ej, 1800-tal. Geo. R. Frodsham, Grays Inn Road London No 8247, Eldon London No 1651, Los Rimball London No 1804.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. Tho´s Holighton Chorley No 188, D Piollifson Shieffield No 330, Edn Mann Coventry No 437.
OMEGA, fickur, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 5719978, doublé, ankarur, skadad urtavla, defekt, gravyr, saknar glas, boett tillverkad av Fahys, ca 1912.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Boett nr. 800788, silver, ankargång, defekt, skadad urtavla, bucklor, ca 1897.
Klocktillbehör Övriga klockor
X-LÄNK MED STAV, 18K guld, till herrur, längd 165 mm, bredd 15,5 / 18 mm, vikt 32,2 gram.
GEO BEIFIELD, London, fickur, 47 mm, Serie nr. 26660, silver, spindelgång, skadad urtavla, defekt, ytterboett 55 mm, bucklor, nyckel, ca 1820.
Klockor Emporio Armani
EMPORIO ARMANI, herrur, 51 mm, Ref nr. AR7102, Serie nr. 250010, plast, digital, quartz, mineralglas, integrerat gummiband, originalspänne, ca 2000, box, ytterkartong.
DIVERSE, Viking, mormorsur, 35,5 mm, silver, ankargång, defekt, ca 1920, Novus, hängur, 30 mm, gulmetall, manuell, motiv, Vectron, hängur, 30 mm, gulmetall, manuell, motiv.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 18487685, Ref nr. BK 11041, Boett nr. 11041 61, doublé (20 micron), manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1961.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 19895968, Ref nr. MD 511.088, Boett nr. 511.088, doublé (20 micron), manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1963.
Klockor Enicar
ENICAR, Super Quartz, Cal AR 320, Ref nr. 320-01-01, Boett nr. 2342, herrur, 40 x 38 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, dag, datum, läderband, ca 1973, box.