Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2009
TRESSA, Lux, 25 Crystal, Cal AS 5206-2, herrur, 37 mm, vitmetall, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, ca 1971.
OMEGA, fickur, 52 mm, Serie nr. 4182431, Boett nr. 4971369, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1911.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4162918, Boett nr. 4955870, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1912.
Klockor Junghans
JUNGHANS, väggur, Cal P23 Serie nr. 62 W.778.70, trä, pendel saknas, 1940-tal, skickas ej.
Klocktillbehör Eterna
KLOCKLÄNK, Eterna, 18K vitguld, bredd, 18 mm, längd, 165-175 mm vikt, 51,5 gram, 1960-tal.
TISSOT, PR 50, Ref nr. J376/476, Boett nr. RKN-BG-88324M+, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum integrerad originallänk, viklås, Ref nr. J476.481+ RKN-S, ca 2005, box.
CERTINA, DS, Tradition, Ref nr. EOL 115 7040 / 7140 44, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 2005.
OMEGA, damur, 20 mm, Cal 620, Serie nr. 19126024, Boett nr. 11081-61, doublé (20 micron), manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
Klockor Chopard
BIKUPAN, Halfkronometer, L.U.C. fickur, 50 mm, Boett nr. 62296, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, går ej, ca 1895, nyckel, fickursfodral och fickurskedja i vitmetall.
Klockor Lagonda
LAGONDA, Goldomatic, Cal Felsa 4002, herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1965.
ZENITH, Sporto, Cal 120-T, Serie nr. 5385623, Boett nr. 9681373, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas skadad urtavla, ca 1955.
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-651 M, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
FICKUR, 48,5 mm, Boett nr. 9297silver, 8-dagarsverk, tablettsiffror, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910, fickurskedja i vitmetall.
FICKUR, 50,5 mm, 1/2 Chronométre, silver, ankargång, gravyr, ca 1935, fickurskedja i vitmetall.