Avslutad | Moderna – Lördag 14 november 2009
COLLIER & ÖRHÄNGEN, 14K guld, 3 odlade pärlor, Lapponia design Björn Weckström, vikt 8,5 g.
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd ca 2,5 ct, nagg på rondisten, 2 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 5,9 g, stl 17,25 mm.
ARMRING, 18K guld, 4 fasetterade bergkristaller, en skadad, nagg, signerad Stigbert 1943, vikt 14,9 g.
1 COLLIER, 3 RINGAR, 1 BROSCH, silver, ametister, bärnsten, bergkristall, en ring stämplad David Andersen.
RING, 18K guld, limekvarts, stl 16,5 mm, vikt 15,5 g, design, Kristina Karlsson, Italien.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade turmaliner, peridoter, ametister, citriner, granater, längd 18,2 cm, vikt 36,2 g, Italien, säkerhetskedja.
ALLIANSRING, 18K, 8,6 g med 3 safirer ca 0,40 ct 4 briljanter ca 0,36 c t stl. 16.5, Af Forselles, gravyr originalask