Avslutad | Moderna – Lördag 14 november 2009
10 DIAMANTER, 1,01 ctv, D-E(River)/VVS, briljantslipade, IGI cert 1K24912, plomberade.
10 DIAMANTER, 1,01 ctv, D-E(River)/VVS, briljantslipade, IGI cert 1K24914, plomberade.
RING, 18K guld/vitguld, Giertta 1982, 4 mediumslipade diamanter ca 0,44 ctv (1 nagg), stl 17,25 mm, vikt 9,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,85ctv, ca W-CR/ VS-SI, skruvstift, vikt 1,5 g.
RING, 18K rodierat guld, oval blå safir, 42 bril- janter ca 0,60ctv, ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 10,5 g, engelska stämplar.
RING, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,60ctv, ca TW-TCR/ VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant- er ca 3,02 ctv, ca H/P, inneslutningar når ytan, stl 18,5 mm, vikt 4,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 4,11 ctv (mittstenen ca 2,01 ct), ca I-J(TCR- CR)/P1, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
MATSILVER, 25 delar, 5 matskedar, 6 kaffeskedar, 3 efterrättskedar, 3 uppläggningsbestik, 5 matgafflar, 3 sillskedar, total vikt ca 683 g. David Andersen
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,30ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,33 ctv (3x0,03 och 2x0,12), ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 15,5 g, gravyr.