Avslutad | Moderna – Lördag 14 november 2009
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 18 cm, 2 mindre bucklor, S-A Gillgren, GAB 1973, vikt 427,1 g.
3 BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 10,4 cm, 8,4 cm, 7 cm, GAB 1976 &78, vikt totalt 168,1 g.
SKÅL, silver, hamrad yta, på fot, höjd 5 cm, diameter 15,8 cm, Löfman 1983, gravyr på fotens undersida, vikt 294 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, vikt 8,9 g, stl 17,25 mm, tillv av Guldsmed Christian Fredriksson i Stockholm 2001.
RING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW/VVS, vikt 10,7 g, stl 17,25 mm, tillv av Guldsmed Christian Fredriksson i Stockholm 2008.
SKÅL, sterlingsilver, trehörnig, graverat monogram i botten, namngravyr på utsida, Danmark, vikt 141,9 g, bucklor i kanten.
ATELIER BORGILA, bägare, sterlingsilver, Stockholm 1970, höjd 7,0 cm, vikt 168,5 g, buckla.
Smycken Lås
LÅS, Lynggaardlås i form av blomma, 18k guld med 2 briljanter, ca 0,12 ct, vikt 25 gram, diameter ca 3,25 cm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 prinsesslipade ca 0,92 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, 12 safirer 0,25 ctv, briljant 0,05 ct, stl 18,25 mm, vikt 13,8 g, Chopard "Happy diamonds", ref nr 82/2936/3-20, serie nr 2813932, cert, påse.