Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 november 2009
Klockor Chopard
L.U.C, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 57317, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895.
WALLERIUS i Norrköping, fickur, 62 mm, Boett nr. 5539, silver, spindelgång, skadad urtavla, bucklor, ca 1820.
CERTINA, damur, 21 mm, Cal 17-25, Ref nr. 1710.173, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1973.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 159010, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1900.
CORTEBERT, Post-Chronometre, fickur, 54 mm, Boett nr. 39711, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1890.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 114947, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (riksvapen) på innerboett, ca 1900.
C.J ERIKSSON, Molkom, fickur, 50 mm, Boett nr. 60486, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (riksvapen), bucklor, ca 1900.
LONGINES, 50,5 mm, Cal 37.93, Serie nr. 5625615, Boett nr. 5625615, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1938.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 4512450, silver, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1910, kedja vitmetall.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Cal 19 LB T1, Serie nr. 8328857, Boett nr. 8233409, silver, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1934.
Klockor Revue Thommen
REVUE WATCH CO, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3226431, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1930.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 6651918, Boett nr. 7157994, silver, ankargång, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, defekt, ca 1926.
Klockor Minerva
MINERVA, fickur, 53 mm, Serie nr. 1325594, Boett nr. 275332, kronograf, silver, ankargång, skadad urtavla, urtavla ej signerad, krona saknas, boett ej signerad, urverk ej signerat, ca 1930.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 743672, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, går ej, monogram, bucklor, ca 1900.
MORMORSUR, 35,5 mm, Boett nr. 43969, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.
MORMORSUR, 35 mm, Boett nr. 104105, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1890.