Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 5 november 2009
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, damur, 26,5 mm, doublé, quartz, plexiglas, datum, defekt, läderband originalspänne, ca 1975.
DAMUR, 21,5 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, pärlemorurtavla, defekt, läderband, ca 1940.
CERTINA, Waterking 215, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
TISSOT, Rock-Watch, Ref nr. R 150, midsize, 30 mm, sten, quartz, safirglas, defekt, integrerat läderband, originalspänne, ca 1992.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Boett nr. 3-669882, herrur, 35 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, defekt, originallänk, viklås (saknar stift), ca 1975.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Boett nr. 5-174375, herrur, 35 mm, stål, quartz, plexiglas, datum, defekt, läderband, originalspänne, hänglappar, ca 1975.
Klockor Calvin Klein
cK, damur, Ref nr. K4111 stål, quartz, mineralglas, defekt, integrerad länk, Ref nr. 316, ca 2006.
EIGER, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1970.
Klockor Enicar
ENICAR, Super Quartz, herrur, 35 mm, gulmetall, analog / digital, plexiglas (skadat), läderband, hänglapp, ca 1975.
Klockor Oris
ORIS, Super, herrur, 31 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, läderband, hänglappar, ca 1965.
EIGER, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, hänglapp, ca 1970.
EIGER, Safe 20 ATM, Ref nr. 1739, Boett nr. 791568, herrur, 39 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, hänglapp, ca 1975.
OMEGA, damur, 14 x 15 mm, Cal 483, Serie nr. 17937523, Ref nr. BK 3972, Boett nr. BK 3972 1, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, läderband, ca 1960.
Klocktillbehör Boxar och etuier
UPPDRAGSBOX, Automatisk uppdragsbox för 4 klockor, + plats för ytterligare 6 klockor, OBS Defekt, trä, nyckel, drivs med batteri, (utländsk nätkabel medföljer), skador, skickas ej.
FÖRVARINGSBOX, i trä i form av en bok, 210 x 250 x 55 mm, ingen inredning.
Klocktillbehör Tissot
FÖRVARINGSBOX, eller visningsbricka, signerad Tissot, 300 x 270 25 mm, skador.