Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009
ARMRING, 14K rodierat guld, 46 diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS-SI, 3 stenar med nagg, vikt 19,8 g, lös säkerhetsåtta.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,18 ct, 22 diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K rodierat guld, 5 briljanter och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
RING, 14K guld, cabochonslipad nefrit, 24 diamanter ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 4,9 g.
HÄNGE, 9K guld, mandolin med granater, engelska stämplar och stämplad "FM", vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade south seapärlor ca 13,70 mm, 4 små diamanter på pärlorna, 16 navetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, 2 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCR/VS-P, stift, vikt 15,5 g.
RING, 18K guld, fasetterad rosa turmalin, 8 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 19 g, Gaudy 2008.
2 SLÄTA RINGAR, 18K guld, stl 16 mm, vikt totalt 21,5 g, Stjernswärd af Forselles 2006.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 svagt droppformade odlade pärlor ca 10,5 mm, 2 briljanter ca 0,40 ctv ca TW/VVS-VS, 26 briljanter ca 0,30 ctv ca TW/VVS-VS, örhängena går att bäras som enstensörhängen, stift, vikt totalt 11,8 g, Gaudy 2004, lila skinnpåse.
ARMBAND, 18K guld, "Magic", Georg Jensen #1490, längd 19,2 cm, vikt 54,1 g, design Regitze Overgaard.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ljusblå emalj, 10 briljanter, stift, Fabergé nr 34, etui, ytterkartong.
ARMRING, sterling silver, Stigbert för Engelbert, 1949, vikt 61,5 g, öppnas med gångjärn.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,30 ctv och 4 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, stl 16,25+, vikt 2,8 g.