Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, onyx, 56 briljanter, ca 0,56 ct, ca H(W)/SI, vikt 12 g, nagg på en briljant (ej synligt för ögat)
ARMBAND, 18K guld/rödguld, fantasilänk, 20 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-P, längd 21 cm, vikt 56,4 g.
RING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g tillv Christian Bauer, gravyr.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, briljant ca 0,11 ct, ca W/SI, veneziakedja längd 41 cm, vikt 3,6 g totalt.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljant 0,02 ct, ca W/VS, Björn Weckström, Lapponia, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, skinnpåse.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TCr/VS, stift, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljant ca 0,02 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, Björn Weckström, Lapponia, vikt 2,7 g, gravyr.
ARMBAND, sterling silver och förgyllt silver, 6-radig rävsvans, längd 18,7 cm, vikt 12,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 2 briljanter ca. 0.95 ct + ca 0.65 ct, ca F-G(TW) VVS-VS Ateljè Ajour 1957, diamanter ca 0,80ct
SERVERINGSBESTICK, gaffel och sked, soppslev, silver(800), delvis förgyllda, totalvikt 438 g