Avslutad | Julklapps – Lördag 12 december 2009
PÄRLCOLLIER, 2-radig, 8 mm odlade pärlor, längd 44 cm, 18K vitguldslås med safir och 6 dia ca 0,06 ctv.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,37 ct, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,60 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS,stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 18K guld/rodierat guld, pansarlänk, längd 18 cm (+ 2 extra länkar), vikt 27,9 g.
HÄNGE, sterling silver och stjärna i 18K guld, vikt 8,6 g, signerad Björn Jägerstig, vikt 8,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljant- er 1,04 ctv enligt gravyr ca TW-CR/P, 2 dia skadade, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g, Stockholm 1968.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 14K guld, 12 diamanter, halvpärla, sliten förgyllning, vikt 17,4 g, saknar glas på insidan, silverinläggning på baksidan.
SMYCKESET, 18K guld, ring/örhängen med 5 blå safirer ca 1,63 ctv, 20 diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,25 mm, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, blå safir, 12 briljanter ca 0,20 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
ARMBAND, 18K vitguld, 4 mediumslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TCr/SI-P, vikt 16,5 g, längd 19 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 mediumslipade diamanter, ca 1,18 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 6 g, nagg på en diamant