Avslutad | Klassiska – Lördag 28 november 2009
PÄRLCOLLIER, 8,0 - 8,2 mm odlade pärlor, längd 42 cm, lås i 18K vitguld med rubiner och pärla, påse.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 6,5-7 mm, grön kvarts, vita stenar, längd 150 cm.
ANTIK BROSCH, silver, 4,4 x 3,8 mm, smaragd (mindre skada), rubiner och äkta pärlor (en liten saknas), ca tidigt 1800-tal, vikt 12,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljanter ca 3,25 ctv, ca TW/VS, 2 sötvattenspärlor, stift, vikt 7,4 g.
ARMBAND, 18K guld, 240 briljanter ca 3,60 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18,5 cm, vikt 42,4 g.
ANTIK BROSCH, silver/14K guld, rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, (6 av sidodiamanterna har skador), vikt 3,6 g .