Avslutad | Klassiska – Lördag 28 november 2009
SÅSSKÅL, silver, invändig förgyllning, fast på underfat, skålens höjd 9 cm, diameter 13,6 cm, underfatets diameter 17,5 cm, K Andersson 1936, vikt 423,7 g.
2 MOCCAKOPPAR MED FAT, silver, förgyllning, graverad dekor, Tyskland 1900-talets början, total vikt 96,2 g.
SKÅL, silver, på fot, med två ringhänklar, höjd 3,5 cm, diameter 9,2 cm, Borgila1935, vikt 95,2 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, blom- och bladdekor i hög relief, på välvd fot, höjd 15,5 cm, GAB 1948, fyllda.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, höjd 21 cm, löstagbara ljusmanschetter, Lars Larsson, Göteborg 1857.
DUBBELSALTKAR, silver, invändig förgyllning, 13,2x10x7,5 cm, GT Folcker 1853, nyrokoko, vikt 75,5 g.
BÄGARE, silver, på räfflad fot, höjd 8,5 cm, mynning med graverad dekor, C Lundahl Skara 1799.
SOCKERSKÅL, silver, oval på fyra tassfötter, 2 uppsvängda hänklar, längd 18,7 cm, höjd 10 cm, Harrison Brothers, Sheffield 1941, vikt 271,5 g.
SKÅL, silver, på välvd fot, dekor i hög relief, höjd 8 cm, diameter 12 cm, Holland 1892, vikt 118,6 g.
PÄRLSET, 18K, ring , hänge och örhängen med tahitipärlor och 9 brilj. tot. 0.18 ct ringmått 17.5 mm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,00ctv ca H-I/VS, 44 briljanter ca 0,20ctv stift, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca J(CR)/VVS- VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,70ct, ca G(TW)/P1, längd 40 cm, vikt 2,9 g.