Avslutad | Klassiska – Lördag 28 november 2009
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, treradigt, ca 6,25-8,75 mm, doserat lås 18K guld, smaragder, 1 skadad, ca 63 briljanter ca 0,50ctv, längd ca 44 cm, Helena Edman, Sverige 1992, etui.
RING, 18K vitguld/guld, 2 safirer och 19 briljanter ca 0,80 ctv ca TW/VVS-VS, en diamant skadad, gravyr, vikt 8 g, stl 16,25 mm.
RING, 18K guld, briljant ca 1,00 ct, 20 mindre briljanter ca 1,00ctv, ca TW/VVS, stl 18,75 mm, vikt 13,4 g, gravyr, Stockholm 1999.
RING, 18K guld, briljant ca 1,00 ct, 18 mindre briljanter ca 0,40ctv, ca TW/VVS, stl 18,75 mm, vikt 12,3 g, gravyr, Stockholm 1987.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir 1,98 ct,12 briljanter 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 7,4 g, stl 16 mm.
2 ALLIANSRINGAR, *18K vitguld, 14 briljanter 1,65 ctv, ca F(TW)/IF-VVS, en briljant med nagg på rondisten, vikt 7,3 g, stl 16,5 mm, Carlman
ENSTENSRING, 18K guld, gammal- slipad diamant ca 0,20 ct, ca CA/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
2 BROSCHER, silver, tigerklo, en brosch svenska stämplar 1892, en brosch från "Siam".
ALLIANSRING, 18K guld, 2 briljanter 0,28 ctv, ca TW/VS, 3 smaragder 0,78 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 safirer ca 7,5 ctv och 135 briljanter ca 1,65 ctv W/SI-P, vikt 23,7 g, längd 18,5 cm.
BROSCH, i form av en svan i 18K vitguld med korall och briljanter ca 0,22 ctv, vikt 11,9 g, 3,3 x 2,8 cm.
11 SMYCKEN, silver och vitmetall, 5 armband, 4 ringar, 1 par manschettknappar, 1 hänge/kedja.
7 SMYCKEN, silver, collier + armband med "phantom" ametister, armband Alton, ring med lapis lazuli, ring Stigbert, 2 armband.
7 SMYCKEN, silver (2 i vit metall): 1 armring, 2 broscher m etuier, ring m rosenkvarts, 2 armband (ena med trumlade färgstenar), 1 brosch.